<< Tapahtumat

SRA piirimestaruuskilpailun tulokset

Satakunnan SRA piirimestaruuskilpailut 9.-10.6.2018 Niinisalo  

Satakunnan SRA piirimestaruuskisat/SM-karsinnat 2018 kilpailun järjestäjinä toimivat Kankaanpään Reserviläiset yhdessä Kankaanpään seudun reserviupseerien kanssa.

Paikkana oli Niinisalon varuskunnan ampumarata ja Selkänevan haulikkorata.

Toimitsijakisa kisattiin lauantaina 9.6. ja pääkisa sunnuntaina 10.6.

Kisassa ammuttiin 2 kiväärirastia (36ls), kaksi pistoolirastia (32ls) ja kaksi haulikkorastia (12ls).

Kuvassa Kankaanpään reserviläisten Janne Ojala pitämässä alkupuhuttelua ennen kilpailun alkua sunnuntaina.

  Nimi DIV % DIV P. Match time DIV CAT Seura
1. Ilomäki Tero 100,00 355,9356 99,02 s Open   Rauman Seudun Reserviläiset
2. Sievänen Jari 99,71 354,9001 94,60 s Open   Rauman RUK
3. Bragge Olli-Pekka 99,50 354,1484 100,06 s Open   Rauman Seudun Reserviläiset
4. Pentinmäki Jari 91,58 325,9805 108,52 s Open   Pöytyän Seudun Res.
5. Haakana Henri 90,68 322,7653 112,52 s Standard   Pöytyän Seudun Res.
6. Yliluoma Kalle 88,99 316,7309 114,81 s Standard   Noormarkun-Ahlaisten res.
7. Paaso Antti 84,62 301,1889 105,50 s Open   Rauman Seudun Reserviläiset
8. Rantala Timo 81,33 289,0576 122,78 s Open   Harjavallan reserviläiset
9. Naski Ilkka 80,37 286,0576 129,08 s Open   Harjavallan reserviläiset
10. Leino Tero 77,53 275,9504 107,61 s
Open
MI Rauman Seudun Reserviläiset
11. Syväluoto Mikko 75,22 267,7197 110,46 s Open   Harjavallan reserviläiset 
12. Salioja Matti 74,61 264,5775 133,27 s Open   Punkalaitumen Res Ups 
13. Harju Kimmo 74,27 264,3665 126,00 s  Open   Rauman Seudun Reserviläiset
14. Takku Jorma 73,33 260,9908 132,70 s Open S, MI Huittisten RU 
15. Ranta Petri 71,40 254,1247 128,83 s Standard S Ulvilan reserviupseerikerho 
16. Pihala Henri 71,35 253,9602 130,84 s Open   Rauman Seudun Reserviläiset
17. Erola Kimmo 69,81 248,4796 100,43 s Open MI Rauman Seudun Reserviläiset 
18. Halme Joni 68,87 245,1394 133,54 s Open   Kankaanpään Res. 
19. Ojala Janne 67,07 238,4980 130,34 s Standard   Kankaanpään Res.
20. Nikkanen Tomi 64,83 230,7462 162,57 s Standard MI Harjavallan reserviläiset 
21. Kinnunen Jari 64,57 229,8129 154,50 s Standard S Harjavallan reserviläiset
22. Halme Sami 64,05 227,9812 154,93 s Open    Kankaanpään Res.
23. Huttunen Janne 63,28 225,2416 148,98 s Standard   Porin reserviupseerikerho
24. Junnila Heikki 62,18 221,3363 128,55 s Open    Rauman Seudun Reserviläiset 
25. Vainio Niklas 57,01 202,9068 151,81 s Open    Pöytyän Seudun Res. 
26. Junnila Juha 54,44 193,7876 145,24 s Open  S Rauman Seudun Reserviläiset
27. Laaksonen Tapio 54,25 193,0835 176,00 s Open  S Rauman Seudun Reserviläiset 
28. Pihlajanmäki Matti 53,80 191,5044 152,38 s Open  S, MI Ulvilan reserviupseerikerho 
29. Pohjola Mihari 53,42 190,1397 121,27 s Open    Harjavallan reserviläiset
30. Lammintausta Hannu 51,52 183,3892 184,84 s Standard   Kankaanpään reserviupseerit 
31. Tuomola Mika 49,33 175,5667 153,46 s Open    Rauman Seudun Reserviläiset 
32. Lempinen Veli 47,25 168,1819 223,59 s Open    Huittisten seudun res. 
33. Karvo Tero 45,39 161,5424 140,69 s Standard S Porin reserviupseerikerho 
34. Kuusikko Toni 44,19 157,2964 170,85 s Standard   Kankaanpään Res.
35. Kivimäki Lauri 44,05 156,7967 134,74 s Standard   Kankaanpään Res.
36. Salmi Erkki 41,70 148,4295 170,72 s Open  S Huittisten seudun res. 
37. Mäntylä Tero 41,14 146,4496 97,49 s Open    Pöytyä res 
38. Velhonoja Jouko 38,93 138,5622 188,64 s Open  S Noormarkun Ahlaisten res. 
39. Kumpulainen Janne 37,52 133,5304 157,72 s Standard   Porin reservialiupseerit ry 
40. Nordberg Mona 31,25 111,2182 134,21 s Open  L Rauman Seudun Reserviläiset 
41. Takala-Tuomola Jenni 29,96 106,6266 298,62 s Open L Rauman Seudun Reserviläiset 
42. Peranto Jarno 25,06 89,1804 155,79 s Open    Kankaanpään Res.
43. Sarmet Ravo 21,03 74,8669 175,15 s Open    Rauman RUK 
  Granberg Rauli  DQ  -- 0,00 s Open    Rauman Seudun Reserviläiset 
  Heikkilä Simo  DQ  -- 0,00 s Open   Rauman Seudun Reserviläiset
  Neiamaa Markku -- -- 0,00 s Open S Porin Reservin Aliupseerit

 

SRA ampujien määrä kasvoi viime vuonna yli 832 ampujalla ja sen vuoksi myös SRA SM kilpailijamäärä nousi 145:stä ampujasta 153:n. Satakunnan Reserviläisillä on 4 paikkaa ja Satakunnan RUL:lla 2 paikkaa.

Satakunnan piirin Res SM kilpailupaikat saivat Ilomäki Tero, Bragge Olli-Pekka, Pentinmäki Jari ja Yliluoma Kalle.

Varapaikoilla Haakana Henri, Yliluoma Kalle, Paaso Antti ja Rantala Timo.

Satakunnan RUL kilpailupaikat Jari Sievänen ja Matti Salioja.

Joukkuekilpailun kiertopokaali palasi neljättä kertaa peräkkäin Rauman Seudun Reserviläisille. Joukkueessa ampui Tero Ilomäki, Olli-Pekka Bragge ja Antti Paaso.

Kuvassa Rasti 1 Poika, pistoolirasti 12ls. Tuomarina Janne Ojala ja kisaa suorittamassa Olli-Pekka Bragge Rauman Seudun Reseviläisistä.