<< Tapahtumat

VETERAANIEN HAASTE ”KOKO KANSA KÄVELEMÄÄN” 21.9.2014

Julkaistu 7.9.2014 kirjoittajalta Verkkotoimittaja

Sotiemme veteraanit ovat keski-iältään yli 90 vuotiaita. He tietävät kokemuksesta liikunnan terveyttä edistävän vaikutuksen ja ovat huolestuneita paitsi rauhan säilymisestä maailmassa myös nuorempien sukupolvien fyysisestä kunnosta.

Veteraanit haluavatkin liikunnan koko kansan asiaksi ja haastavat kansalaisjärjestöt yhteiseen syksyiseen liikuntatapahtumaan, jonka tunnukseksi he ovat valinneet ” Kansa kävelemään ”– kehoituksen! Tapahtuma järjestetään Suomessa valtakunnallisena kampanjana sunnuntaina 21.9.2014. Tapahtuman suojelijaksi on lupautunut tasavallan presidentti Sauli Niinistö.

Tapahtuma vastaa Maailman Veteraanijärjestön (World Veteran Federation) ja Yhdistyneiden Kansakuntien haasteeseen järjestää kävelytapahtuma rauhan puolesta. Liikuntatapahtuma on kansalaistapahtuma, jossa veteraanisukupolvi ulkoilee em. hyvien asioiden puolesta yhdessä nuorempien sukupolvien kanssa. Erityisesti toivotaan perheitä ja opiskelevaa nuorisoa osallistumaan päiväkävelylle ja sen oheisohjelmaan.

Kuvaus Suomen Rauhanturvaajaliiton jäsenyhdistykset toimeenpanevat seuraavat Kansa Kävelemään -tapahtumat vuonna 2014.

Luettelossa on mainittu tapahtuman yhteyshenkilö, ajankohta sekä paikkakunta, jossa tapahtuma järjestetään.

Suomen Rauhanturvaajaliitossa yhteyshenkilönä toimii Riku Tenhunen, riku.tenhunen@rauhanturvaajaliitto.fi, puh. 040 751 5233.

Kansa Kävelemään valtakunnallinen päätapahtuma 2014 toimeenpannaan Kuopiossa 21. syyskuuta kello 12:00 – 15:00 Sotaveteraanimuseolla sekä Valkeisenlammen ympärillä.

Valtakunnallisen päätapahtuman yhteyshenkilönä toimii Tuomas Oinonen, Satamakatu 16 as 19, 70100, Kuopio, p. 044 5180 937 (tuomas.oinonen@josset.fi)

Suomen Rauhanturvaajaliiton jäsenyhdistysten toimeenpanemat tapahtumat:

  1. Salon seudun Rauhanturvaajat, Salo, sunnuntaina 21.9.2014. YHTEYSHENKILÖ: Tero Joronen, Vanikkatie 8, 25250 Märynummi, p. 044 778 2262 (terojoronen@gmail.com)
  2. Kankaanpään Seudun Rauhanturvaajat, Kankaanpää, sunnuntai 21.9.2014. YHTEYSHENKILÖ: Kari Toivonen, Joosunrinne 8, 38710 Kankaanpää, p. 040 3566 750 (karitoivonen@hotmail.com)
  3. Pohjois-Karjalan Rauhanturvaajat, Joensuu, sunnuntai 21.9.2014. YHTEYSHENKILÖ: Aki Heikkilä, Kuusenjuurentie 2b C 9, 82200 Hammaslahti, p. 050 376 8151 (aki.petteri.heikkila@gmail.com)
  4. Keski-Suomen Rauhanturvaajat, Jyväskylä, sunnuntai 21.9.2014. YHTEYSHENKILÖ: Jukka-Pekka Suutarinen, Maahintie 13 A, 40250 Jyväskylä, p. 040 735 5391 (jp.suutarinen@elisanet.fi)
  5. Satakunnan Rauhanturvaajat, Pori, sunnuntai 21.9.2014. YHTEYSHENKILÖ: Hari Henry Paattimäki, Käppärätie 9 as 19, 28120 Pori, p. 040 575 2224 (hh.paattimaki@netti.fi)
  6. Etelä-Karjalan Rauhanturvaajat Imatra, Koskenparras, sunnuntai 21.9.2014. YHTEYSHENKILÖ; Heikki Naukkarinen, Revonhäntä 2, 55320 Rauha, p. 040 559 0140 (heikki.naukkarinen@ovako.com)
  7. Kymenlaakson rauhanturvaajat, Kouvola, Kasarminmäki, sunnuntai 21.9.2014. YHTEYSHENKILÖ: Mikko Räinä, Valtakatu 62-64 A 30, 45100 KUUSANKOSKI, p. 040 825 5666 (mikko.raina@pp.inet.fi )
  8. Kymenlaakson rauhanturvaajat, Kotka, Sapokka, sunnuntai 21.9.2014. YHTEYSHENKILÖ: Reijo Tähti, Iirosenvuorentie 6 C 21, 48400 KOTKA, p. 040 585 0501 (reijo.tahti@kymp.net)
  9. Kainuun Rauhanturvaajat: Kajaani, lauantai 20.9.2014. YHTEYSHENKILÖ: Ermo Saari, Koivukuja 14, 87150 KAJAANI, p. 044 254 4161 (ermo.saari@tutka.net)
  10. Pohjanmaan Rauhanturvaajat: Seinäjoki, sunnuntai. 21.9.2014. YHTEYSHENKILÖ: Jari Ojala, Katajatie 4 C 9, 60510 Hyllykallio, p. 0408 665 666 (oide@netikka.fi)
  11. Länsi-Uudenmaan Rauhanturvaajat: Lohja, sunnuntai. 21.9.2014. YHTEYSHENKILÖ: Kari Levonen, Österkullantie 2, 03100 Nummela, p.040 767 5586 (karlev@dnainternet.net)
  12. Sastamalan Rauhanturvaajat: Sastamala, sunnuntai. 21.9.2014. YHTEYSHENKILÖ: Markku Esko, Urheilukatu 3 A, 38210 Sastamala, p. 03 511 2917 (markku.esko@kopteri.net)
  13. Koilismaan Rauhanturvaajat: Pudasjärvi, maanantai. 22.9.2014. YHTEYSHENKILÖ: Antti Pesälä, Rajamaantie 3 B t, 93100 Pudasjärvi, p. 040 578 2344 (antti.pesala@pp.inet.fi)
  14. Helsingin Rauhanturvaajat: Kaivopuisto, sunnuntai. 21.9.2014, YHTEYSHENKILÖ: Kari Kaiponen, Vanhempientie 5M28, 00430 Helsinki, p. 040 584 8524 (kari.kaiponen@pp.inet.fi)